Pre zberateľov!

Obrazy na predaj
Obrazy na predaj

Predaj obrazov aj pre zberateľov

Trochu oficialít. Volám sa Peter Juhás a momentálne žijem v Prešove. Mám zopár obrazov na predaj a dovolím si povedať, že pre zberateľov.

Od svojho detstva žijem život tak, že vždy niečo tvorím a nechcem čakať, že moja tvorba bude mať hodnotu až potom, keď sa pominiem. Svojou činnosťou a produktivitou sa Vás snažím presviedčať už Teraz, že keď do mňa investujete, tak sa vám to určite stonásobne vráti. Aj keď možno až po tom, keď už tu dávno nebudete. Predstavte si totiž situáciu, že váš dedo kúpil Monu Lízu od týpka, v strednom veku za ušetrené zlaťaky.
Každý deň je preto mojim cieľom vymyslieť, napísať, nakresliť, namaľovať, zaspievať … je jedno akou formou … ale, každý deň priniesť na tento svet niečo zo svojho vnútra.

Život je proces tvorby

Tak ako som už písal viac krát a na viacerých miestach. Tvorenie ide zo mňa bez toho, aby som to chcel. Vždy keď dostanem nápad, tak sa samozrejme poteším, ale sám by som s tým asi nič neurobil. Tak ako väčšina ľudí zaobchádza s dobrými nápadmi. No tá radosť mi takmer vždy a akosi sama zariadi zvyšok. Prevedie má procesom a ja už len doladím výsledok. Je to možno už len zvyk, že si žijem svoj život sám za seba a takto sa vyjadrujem smerom k vonkajšiemu svetu. Takto mi pod rukami vznikajú maľby, ktoré sa mi na nič nepodobajú, nikoho nekopírujú a na nič sa nehrajú. Sú stvorené na to aby viseli. A keď už tam sú, na tej stene, tak nech aspoň trochu zamestnajú myseľ toho kto ich pozoruje. To je podľa mňa ich prínos a to by mal byť podľa mňa aj prínos celého umenia.

Obrazy ktoré ponúkam na predaj sú rôznorodé, pretože vznikali počas dlhých rokov v rôznych prostrediach a v rôznych etapách môjho života. Ohlasy z posledných výstav ma však čím ďalej presviedčajú o tom, že keď chcem, kľudne môžem povedať že som Maliar, aj keď papier na to nemám.

Ak máte o niektorý obraz záujem napíšte mi na u.hazart@gmail.com alebo volajte na 0902 238 747.

A komu sa ceny zdajú vysoké, myslite na to, že nikto nechce, aby mu doma visel lacný obraz. Ďakujem za podporu aj zdieľanie.

Ikony nekresťanských bohov

Cyklus „Ikony nekresťanských bohov“ obsahuje zatiaľ tri obrazy. Akrylové maľby na plátne.
Prvou maľbou bola Madonna s Dieťaťom, ktorú som nosil v hlave už niekoľko rokov. Keď som po jej domaľovaní kúpil v miestnom bazáre dva drevené rámy so starými fotkami svätých, nepotreboval som viac. Vedel som že v ikonách budem ešte chvíľu pokračovať.
Najprv vznikol Jah – rastafariánsky boh, ktorý mi pod rukami vykukol ako herec Morgan Freeman.
Do druhého rámu som zvolil Neptúna –  boha mora, ktorý ma u nás v Prešove fontánu. „Ponoril som ho pod vodu“ a namaľoval v plnej kráse.

Madona s dieťaťom, 2024, Akryl na plátne, cca 50×50 cm
Cena: 555€

Jah, 2024, Akryl na plátne v drevenom ráme po starej ikone 41x51cm
Cena: 259€

Neptune, 2024, Akryl na plátne v drevenom ráme po starej ikone 41x51cm
Cena: 249€

Tváre mesta Prešov

Cyklus „Tváre mesta Prešov“ obsahuje zatiaľ päť obrazov. Akrylové maľby na plátne, ktoré zobrazujú zákutia mesta pripomínajúce ľudské tváre a pohľady.
Black tits and scared church (Čierne cicky a vydesený kostol). Keď som jeden večer šiel domov cez námestie pred kostolom, všimol som si, že rímsko katolícky farský úrad má na priečelí budovy prsia, ktoré vyzerajú v tme ako čierne cicky. Hneď mi došlo, prečo má ten prešovský kostol taký vydesený výraz. Najprv som tú podivnú scénu namaľoval ako krajinku (2023) a neskôr v roku (2024) pribudli komixové pŕvky, ktoré celý tento bizárny výjav ešte umocnili.
House of Pinocchio je druhou maľbou, ktorá v tomto cykle vznikla. Podchodom okolo radnice na Floriánovú ulicu v Prešove som si všimol krásne pestrofarebné okná na budove. Keď som si spravil fotografiu, celá kompozícia zrazu nabrala kontúry tváre z dlhým nosom pripomínajúca rozprávkovú bytosť Pinocchia, ktorému narástol nos vždy, keď zaklamal. Keď som si nakoniec uvedomil, že ide o budovu radnice, kde sídli politická moc mesta, všetko do seba zapadlo ako dômyselná skladačka.
Cyclop je grécko katolícky kostol pri pohľade z parkoviska, kde bol niekedy zeleninový trh. Teraz do toho výhľadu stavajú nové obytné domy a tak je možné, že čoskoro zmizne z očí. Keď som ho prvý krát uvidel, po tele mi prebehli zimomriavky. Je to ozajstný obor z jedným okom.
Prešov – večne vydesený kostol je obraz, ktorý vznikol primárne pre súťaž neprofesionálnych umelcov. Získal na nej čestné uznanie, no bol dokončený až po tom ako sa zo súťaže vrátil. Prečo? Asi pre to, že všetko je vždy tak, ako má byť.
Rodinka je posledným aj najmenším obrazom v tejto sérii. Pohľad na františkánsky kostol v blízkosti evanjelickej fary zo stromoradia približuje dve kresťanské cirkvy viac ako ich predstavitelia. Ocko ako vežička, mamka ako chrámová loď a malý lapaj hneď vedľa.

Black tits and scared church, rozmer: 70x100cm, 2024, Akryl na plátne
Cena: 590€

House of Pinocchio, rozmer: 70x100cm, 2024, Akryl na plátne
Cena: 590€

Cyclop, 2024, Akryl na plátne v drevenom ráme 42x92cm
Cena: 390€

Prešov – večne vydesený kostol, rozmer: 55x61cm, 2024, Akryl na plátne
Cena: 350€

Rodinka, 2024, Akryl na plátne v striebrom zdobenom drevenom o rozmere 43x51cm
Cena: 220€

Kom-Post-Art

Ďalším cyklom malieb z môjho portfólia je cyklus „Kom-Post-Art“. Keď som sa vrátil z Prahy, chvíľu som býval u rodičov na dedine, kde je kompost samozrejmosťou. Keď som hľadal inšpiráciu, čo namaľovať, zaujali ma tvary a kompozície, ktoré vznikali vrstvením a obmenou tohoto odpadu. A tak vznikli štyri obrazy v tomto cykle. Jeden je už v súkromnej zbierke, ďalšie sú aktuálne na predaj.
Alfonz Mucha je tvár ktorá vraj pripomína slávnu fotku Alberta Einsteina s vyplazeným jazykom, aj keď tento zámer tam nikdy nebol. V komposte som zbadal tvár s veľkým nosom, ktorý bol z červeného melónu a na ktorom sedela Mucha. A tak vznikol Alfonz.
Peace je druhou maľbou z kompostu, kde bol vyhodený pór pripomínajúci tvar slávneho symbolu mieru a tak nebolo o čom.
Oastrey  je pštros. Tento obraz bol namaľovaný ako prvý z cyklu a dostal meno Ostrich (pštros) pretože mi pripomína hlavu tohto afrického nelietajúceho vtáka. Akoby na mňa pozeral tými citronovo mandarínkovými šupkami a chcel ma ďobnúť vyluhovaným čajom uprostred banánu. Časom sa ale meno skomolilo a nakoniec sa obraz volá Oastrey.

Alfonz Mucha, 2022, Akryl na plátne v starožitnom ráme o rozmere 55x70cm
Cena: 550€

Peace, 2023, Akryl na plátne v starožitnom ráme o rozmere 60x69cm
Cena: 550€

Oastrey, 2022, Akryl na plátne v starožitnom ráme o rozmere 43x32cm
Cena: 219€

Pestrofarebný samovznik

Najnovšie diela, ktoré u mňa v ateliéry vznikli, uzreli svetlo sveta úplnou náhodou. Nadpisy prekryté detskými kresbami a mazanicami vytvárajú podklad pre maľbu. V prechodoch a na perifériách jedných ťahov vznikajú nepredstaviteľné maľby ako od dávnych majstrov, ktoré len treba nájsť a zvýrazniť.  Vždy som mal rad chaos na plátne. Kresby v školských zošitoch za okrajmi nesmeli chýbať už na základnej škole a tento štýl vo mne podvedome rástol bez toho aby som si to niekedy uvedomoval. Nájsť v chaose krásu fantázie, to je to čo ma teraz najviac baví a posúva vpred. Navyše takéto obrazy zavedú aj vašu fantáziu na miesta, kam by ste sa bez nich nevidali. Na tieto maľby sa dá pozerať do nekonečna a aj tak v nich nenájdete všetko čo som tam nechal aj keď možno nájdete aj niečo o čom ja sám neviem. To ma na tomto štýle baví najviac.
Prvým, vedomým dielom k tejto novej tvorbe bol obraz Ai (umelá inteligencia). Obraz vznikol pomyselnou hrou v ktorej som mal namaľovať obraz, ktorý by mi akoby zadala umelá inteligencia. Ako by mi Chat GTP napísal, aby som vytvoril obraz, v ktorom je všetko. Aj dobro aj zlo, aj radosť či smútok a aj všetky vážne i deprimujúce farby, témy, postrehy.
Zebra vznikla na plátne, ktoré predo mnou niekto použil ako tabuľu v škole. Každý žiak tam niečo pridal, aby tak vznikla koláž myšlienok a kresliarskych zručností avšak výsledok nebol veľmi estetický. Čo sa mi páčilo to som dotvoril a čo nie, to som premaľoval podľa seba až ma výsledok samého uchvátil natoľko, že som sa rozhodol rovnakou technikou namaľovať hneď ďalší obraz.
Nep9waves je jedinečný obraz, ktorý som dostal do daru niekde z pôjdu, aby som využil aspoň pekný drevený rám. Išlo o vyblednutú grafickú reprodukciu obrazu 9tá vlna od akéhosi ruského autora. Ako som tak na ten obraz pozeral, napadlo ma doň niečo pridať a tak som pridával až mi to celé prišlo sci-fi krásne. Na obraze je akoby ufo vychádzajúce z rozbúreného mora, ktoré berie aj posledné nádeje stroskotancom držiacím sa z posledných síl na plávajúcom sťažni. Kupola lietajúceho taniera je plná farby, ktorá vytvára obrazce morských príšer tvoriacich spoločne postavu neľútostného boha mora.

Ai, 2023, Akryl na plátne, rozmer: 112x56cm
Cena: 1199€

Zebra, 2024, Akryl na plátne, 120x80cm
Cena: 590

Nep9Waves, 2024, Akryl na lepenkovom fotografickom podklade v drevenom ráme 84x60cm
Cena: 249€

Monika

Monika alebo Mona Lisa v nízkom rozlíšení je kapitola sama o sebe. Obraz vznikol v roku 2014 a maľoval som ho asi sedem mesiacov. Pomaly, farbu po farbe, štvorček za štvorčekom. Obraz bol vystavený už 2x v Prahe, z toho raz na nesúťažnej výstave Samorost v Pražskom NOD Gallery, kde bol jedným z najobľúbenejších. Všade kde sa sťahujem ide so mnou a doma má svoje čestné miesto. Vždy, keď ho niekto uvidí, tak sa pýta či je na predaj. Tak a teraz je a som zvedavý, či si nájde nový domov, alebo ostane naďalej so mnou. Obe výsledky ma potešia rovnako.

Monika (Mona Lisa v nízkom rozlíšení)
2014, Akryl na plátne v zdobenom ráme 60x80cm,
Cena: 3583€

Thajsko

Thajsko má v mojom živote špeciálne miesto. Strávil som tam sedem rokov počas siedmych sezón a zamiloval som sa do krajiny, ľudí aj podnebia. Na to že nemám formálne vzdelanie výtvarníka som práve v Thajsku stretol ľudí, ktorí ma v mojej tvorbe nasmerovali a dali možno aj viac ako akákoľvek škola. Za jedných spomeniem len dánskeho maliara Paula, ktorý mi jednou vetou zmenil pohľad na celé vnímanie svetla.
Obrazov z thajskou tématikou alebo ovplyvnené touto krajinou mám viac, no na predaj sú aktuálne tieto štyri.
Trios Amigos je v skutočnosti kapela Jungle Blues Band z ostrova Koh Chang. Obraz vzbĺkol v mojej hlave v momente, keď si od jednej zápalky pripálila celá kapela, akoby mala fajčiarsku pauzu a plnohodnotne hrali ďalej. Keď som tento obraz namaľoval a poslal ho chlapcom, boli nadšení. V tej opojnej chvíli dobre odvedenej práce som sa rozhodol, že keď obraz predám, polovica sumy poputuje priamo členom tejto Koh Changskej legendy.
Pin je masérka na pláži Klong Kloi na ostrove Koh Chang. Jedného dňa prišla za mnou, či ju nenamaľujem v indiánskom odeve na tričko. Namaľoval som ju najprv na tričko a potom aj na plátno.
Cocks je môj asi najpodarenejší obraz. Kohútie zápasy sú v Thajsku síce zakázané, ale niektorí ľudia, prevažne z policajného prostredia ich stále prevádzkujú a udržujú túto krutú tradíciu. Obraz zobrazuje jeden takýto zápas na pláži v boji na život a na smrť, kde je všetko, vrátane prsta v zadku povolené.
Pizza Hawaii nesúvisi priamo z Thajskom alebo konkrétnym miestom. Je to obraz do kuchyne, ktorý zobrazuje pizzu s ananásom a zároveň pláž plnú letných zážitkov. Proste tam nechýba thajský feeling.

Trios Amigos, 2021, Akryl na plátne v ráme v rozmere 85×114
Cena: 2900€

Pin, 2021, Akryl na plátne v zdobenom ráme 35x45cm
Cena: 199€

Cocks, 2022, Akryl na plátne, rozmer: 93x56cm
Cena: 1290€

Pizza Hawaii, 2022, Akryl na plátne 35x45cm
Cena: 199€

Nezaradené

Posledné tri obrazy v ponuke sú obrazy:
Coronita je obraz pre ktorého bol podkladom návrh na tričko. Dve kaktusy pripomínajúce vystrčené prostredníky, slnko a kŕdeľ vtákov sa počas pandémie trochu upravil a strebal pocity aj nálady konca sveta.
Katánia je obraz zachytávajúci počatie na dovolenke na Sicíli. Pôvodne bol tento obraz plánovaný ako triptych zložený z obrazov Počatie – Zrodenie – Madona avšak k tretiemu obrazu zatiaľ nedošlo a tak sú každý z obrazov namaľovaných na plátno natiahnuté na rám stoličky ako samostatné diela.
Súhvezdie medvedíka je obraz nazývaný aj zrodenie a zobrazuje radostnú správu aj správnu konšteláciu hviezd priviesť dieťa do sveta postihnutého pandémiou.

Coronita, 2021, 50x70cm, Akryl na plátne
Cena: 399€

Katánia, 2021, cca 40x40cm, Akryl na plátne
Cena: 249€

Súhvezdie Medvedíka, 2021, cca 40x40cm, Akryl na plátne
Cena: 249€

Kontakt

V prípade záujmu ma neváhajte kontaktovať. Obrazy na predaj sú vystavené a ceny sú platné do odvolania.

email: u.hazart@gmail.com
Tel: +421 902 238 747
Peter Juhás, tvorím pod pseudonymom U_Hazart (Ju Has Art) a robím aj hudbu ako I Am PiTa.

Be the first to comment

Leave a Reply